Tinyhouse Yalıtımı Nasıl Olmalı!

Tinyhouse Yalıtımı Nasıl Olmalı!

Tinyhouse’ lar Karavan ve sabit yapılardan çok farklı materyaller kullanılarak üretilmektedir. Doğal olarak yalıtım konusu tinyhouse ‘lar için başlı başına bir konudur.
Nem bariyeri , iç dolgu izolasyon ve çatı olarak tinyhousta bulunan yalıtım bölümlerini 3 baslıkta toplayabiliriz. Bildiğiniz gibi ahşap ev ürünlerde iç yüzeyde terleme sıkça rastlanan bir sorundur. Bu durum ahşap yoğunluklu çalışılan tinyhouse modellerinde’ de karşılaşabileceğinden dolayı, dış cephe ilk katman ve son katman arasına nem bariyeri uygulanmaktadır.
Dış cepheye poliuretan taş duvar panelleri uygulanan tinyhouse modellerinde tercihe gore nem bariyeri kullanımı gerekmeyebilir.
Duvar içi yalıtıma gelecek olursak, taş yünü ve cam yünü gibi dolgu malzemeleri tinyhouse larda bolca kullanılsada, son zamanlarda poliüretan kopuk, eps ve bor köpük gibi malzemelerde tinyhouse duvar içlerinde kullanılmaya başlanmıştır.
Bu malzemeler hem yüksek ısı yalıtımı sağlarken aynı zamanda ses yalıtımıda sağlamakta olup, tinyhouse duvar içine tam dolgu olarak uygulandığında, sızdırmazlık açısındanda maximum sonuçlar elde etmemizi sağlamaktadır.
Peki tinyhouse çatısı nasıl olmalı! yağmur, kar vs hava şartlarının yoğun olduğu bölgelerde , akıllara gelen soru tinyhouse çatısından su alıp almayacağı oluyor.
Bu duruma karşı üretim esnasında alınabilecek birçok önlem mevcut. Öncelikle ilk çatı katmani, kayın kontra gibi teknelerde de kullanılan suya dayanıklı ahşap olmalıdır, bu katmanın üzerine su geçirmez şilte ve üzerine yine nem bariyeri uygulanarak, kenet sac ile kapatılması en ideal çözümlerden birisidir.
Tinyhouse çatı iç kısmı ise, yine poliüretan veya bor püskürtme benzere malzeme ile doldurulup, iç katman kayin kontra veya farklı materyaller kullanılarak kapatılabilir.
İyi yalıtım yapılmış bir tinyhouse için malzemenin yanı sıra konusunda uzman kisiler tarafından uygulanmasıda çok önemlidir.
Snailhouse kullandığı malzemelerin yanısıra üretim esnasında ve üretim sonrasında yapmış olduğu testler ile ürünlerine 2 yıl garanti vermektedir.
Heryer eviniz olsun..